Gromobran sa uređajem za rano startovanje predstavlja štapnu hvataljku na čijem se vrhu nalazi uređaj koji omogućava da uzlazni traser startuje ranije sa vrha hvataljke.
Osnovnu karakteristiku štapnih hvataljki sa ranim startovanjem predstavlja vreme prednjačenja (∆t), odnosno vreme za koje gromobrani sa ranim startovanjem ranije izbace uzlazni traser u odnosu na obični gromobran iste geometrije i pri istim uslovima. Vreme prednjačenja, koje obično iznosi nekoliko desetina µs, deklarišu proizvođači štapnih hvataljki ove vrste.
Način na koji gromobrani sa uređajem za rano startovanje rade je najčešće zasnovan na piezoelektričnim kristalima koji pobuđuje vazdušno strujanje.
Pomoću visokonaponskog kabla oni su povezani sa prihvatnom glavom koja se nalazi na vrhu šipke.
Unutar prihvatne glave se nalazi jon-emiter koji emituje jone i na taj način jonizuje vazduh oko vrha hvataljke.
Elektronski gromobrani
Do danas nauka nije uspela da spreči naelektrisavanje atmosfere, kao ni posledicu toga, tj. pražnjenje prema zemlji u vidu munje (udar groma).
Redosled rada
Vrlo je bitno da se držite redolseda rada, kada izvodite radove:Prvi korak: Uradite projekat gromobranske instalacije sa uređajem sa ranim startovanjem.
Prikaz montaže
Gromobrani sa ranim startovanjem se pričvršćuju preko odgovarajućeg adaptera na pocinkovanu metalnu cev, koja se pričvršćuje na krov objekta.
Proračuni
Standardom JUS IEC 1024-1 definisana je mogućnost da se primene gromobrani sa ranim startovanjem i nivoi zaštite na osnovu kojih se određuje efikasnost sistema.